Урок 38
Тема. Впр.131-133
Мета:
ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини;
формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас;
розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного
мовлення.
Обладнання:
тренажер презентація «Закінчення іменників чоловічого роду в орудному відмінку
однини», презентація «Словникові слова 4 клас», відеофізкультхвилинка
«Вітамінка», презентація «Каліграфічні хвилинки-здоровинки»
Тип
уроку: комбінований.
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.
Перевірка домашнього завдання
Вам потрібно було 6 іменників жіночого
роду на –а,-я поставити в О.в. однини,ілюструючи правило на с.67 ( середній рівень). За бажанням скласти 2 речення з цими
словами(достатній рівень) або історію про пригоди одного зі слів(високий
рівень).
Опитування учнів,коментування відповідей ,
оцінювання .
2.Словниковий
диктант(за презентацією). Вибрати правильний варіант написання слів.
Взаємоперевірка.
Аеродром, влітку, щодня, інженер,
цемент, праворуч, сигнал, шеренга.
- Назвати іменники. Провідміняти слово
«шеренга». Назвати частини мови, які ще не вивчали. Зробити транскрипцію слова
«щодня» [ш ч о / д н' á] - 5б., 6 зв.
3.Каліграфічна
хвилинка-здоровинка. Написання букви Чч, складання речення
зі словом «чай». Проблемне завдання: Поставити слово «чай» в О.в.однини.
Варіанти:чаєм,чайом.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо працювати
над правописом закінчень іменників
чоловічого роду в орудному відмінку однини. Щоб завжди говорити і писати
грамотно, спробуємо зрозуміти і запам’ятати особливості закінчень таких
іменників.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ
Бік—
боком,
|
|
куля
— кулею,
|
нуль
— нулем,
|
лінія
— лінією,
|
край
— краєм,
|
каша
— кашею,
|
душ
— душем,
|
межа
— межею,
|
вуж
— вужем,
|
задача
— задачею.
|
меч
— мечем.
|
— До якого роду належать іменники
першого стовпчика?
— До якого роду належать іменники
другого стовпчика?
— У якому відмінку стоять іменники
чоловічого і жіночого роду?
— Чи однакові вони мають закінчення?
2.
Спостереження за мовним матеріалом. Вправа 131 (с. 67)
— Прочитайте іменники, записані парами.
— Поясніть значення слова вир. (.Місце у
річці, морі з круговим рухом води, що
утворюється внаслідок дії протилежних течій. Переносне значення: Бурхливий,
стрімкий рух, який захоплює, кличе за собою
Визначення роду, числа і відмінка
іменників
— Які закінчення мають іменники
чоловічого роду в орудному відмінку?
— Зверніть увагу на кінцевий приголосний
основи та спробуйте пояснити, чому закінчення у них різні.
2.
Робота в групах
1група.
Скласти історію про пригоди іменників ч.р. в Орудному відмінку (методика
сторітеллінг)
2
група. Побудувати
схему-опору, яка допоможе краще засвоїти правильне написання закінчень
іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини.
3
група.
Доповнення правила в підручнику (с. 68)
4 група. Записати в орудному відмінку слова
з впр.132 (2,3).
Перевірка
завдань.
4. Самостійна робота. Вправа 132 (4,5). Перевірка
помічниками вчителя.
5. Фізкультхвилинка (відео)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ
ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1.Творчий диктант-запитання
Чим грають у футбол?
Чим узимку скована річка?
За чим увечері ховається сонце?
Чим керує пілот?
Чим покриваються дерева взимку?
Перевірка:м'ячем, льодом,за обрієм,
штурвалом, інеєм.
2.Офтальмологічна
хвилинка(за тренажером Базарного В.Ф.)
3.
Візьми до уваги (с. 68)
Учні читають додаткову інформацію про
вживання прийменників з іменниками чоловічого і жіночого роду в орудному
відмінку.
4.Робота
з тренажером.
5.Гра
«Асоціація
Асоціація – це зв'язок між уявленнями,
думками, почуттями, внаслідок якого одне уявлення, почуття викликає інше.
Наприклад, композитор асоціюється з музикою, піснею.
- Письменник
– (з
книгою) .
- Драматург
– (з п’єсою)
- Кухар –
(з
їжею.)
- Пожежник
– (з
вогнем).
- Поет – (з
віршем) .
.- Футбол – (з
м’ячем).
-
Ранкові зустрічі ( з
чам)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
-Якими
знаннями можете поділитись з товаришами?
- Які нові слова запам'ятали?
Вправа
13, с. 69.
1.Списати 4 рядки. Вставити пропущені
букви
2. Виписати словосполучення з іменниками
чоловічого роду в О.в.
3. Виписати словосполучення з іменниками
чоловічого роду в О.в.Скласти (усно) фанастичну історію про свої мандри.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.